Co naprawdę znaczy być mamą?

Maj 07, 2016
Co naprawdę znaczy być mamą?

Gdy rodzi się dziecko, rodzi się też matka. O miłości matki do dziecka można pisać i mówić godzinami, każda mama jednak przeżywa ją na swój sposób…

Mówią, że wchodzenie w rolę mamy jest jak poród. Faza wstępna – delikatne skurcze połączone z radością, tak to już ten moment, jeszcze tylko kilka godzin i uściskam moje dziecko!
Pierwsza faza to euforia dla całej rodziny, szczęście, że w domu pojawił się mały człowiek, który tylko je i śpi…

Faza druga już trochę mniej kolorowa – skurcze co kilka sekund, przeklinanie, płacz, rozrywający ból i w głowie jedno pytanie „czy dam radę”? Faza idealna do porównania z kolkami i ząbkowaniem, to taki moment na który nie mamy wpływu mimo, iż stosujemy wszystkie dostępne na rynku środki przeciwbólowe i zwalczające kolkę. No nic nie pomaga… Nawet specjalna maść na bolesne ząbkowanie sprowadzana ze Stanów… Do tego dochodzą nieprzespane noce i sińce pod oczami, których niczym nie da się zatuszować. Po fazie kolek, przychodzi ząbkowanie po ząbkowaniu, można rzec bunt dwulatka… i tak z każdym miesiącem pojawia się cos nowego, a my zapominamy o tym co było złe i ciężkie.

Ostatnia faza to głośne tak, dałam radę! Jestem wielka! Dokładnie tak wygląda macierzyństwo – czas bólu, zwątpienia i budzenia się ogromnej wewnętrznej siły w kobiecie – dzisiaj mamie.

Bycie mamą oznacza różne stany dla kobiet. Macierzyństwo nie sprowadza się tylko do jednego wspólnego mianownika, którym w tym przypadku jest dziecko.

Macierzyństwo to nie bajka. Ale każdą historię możemy napisać na swój sposób, taki który sprawia, że jesteśmy szczęśliwe i spełnione. To nie prawda, że macierzyństwo zabiera nam wolność i najpiękniejsze lata życia. Zabiera? Niekoniecznie, ale na pewno je zmienia.

Co ważne, trzeba chcieć tych zmian, mimo sukcesów i porażek, które zdarzają się każdego dnia. Nie przejmuj się, codziennie wiele MAM mogłoby przybić sobie z Tobą piątkę czy podać rękę, bo nie zawsze udaje nam się być perfekcyjną mamą czy panią domu.

Dzisiaj nie wyobrażam sobie innego życia. Chociaż czasem narzekam, a nawet i często, jak jest ciężko, jaka jestem nie wyspana i jak brakuje mi czasu na wszystko. Od dłuższego czasu zaczęłam łapać każdą „wolną chwilę”, którą mogę wykorzystać na swój rozwój, odpoczynek czy dobrą książkę. Zamiast ciągle narzekać i zamartwiać się wrzuciłam na luz, odpuściłam.

Szkoda mi czasu, który tak szybko ucieka. Kiedy Amelia z dziadkiem biega po boisku, sięgam po książkę. Mogłabym biegać z nimi, ale robię to 5 dni w tygodniu, więc jak dzisiaj odpuszczę mam nadzieję, że nikt nie wytknie mnie palcami…

Przygotowałam dla Was 11 inspirujących cytatów opisujących macierzyństwo, dziecko i miłość matczyną. Niech one dodadzą nam dzisiaj siły. Na końcu postu mam dla Was również niespodziankę.

„Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym”. Phil Bosmans

„Jedynym produktem, który człowiek otrzymuje bez instrukcji obsługi, jest dziecko”. Andrzej Majewski

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.” Jan Paweł II

„Ze wszystkiego, co dla dziecka jest dobre, najlepsze jest przytulanie.” Księżna Diana

„Możesz osiągnąć największy sukces na świecie, lecz jeśli nie masz kogo kochać, żadna to nagroda. Poczucie spełnienia jakie czerpiesz od drugiego człowieka, zwłaszcza dziecka, zawsze będzie istotniejsze niż to, że ludzie rozpoznają Cię na ulicy.” Madonna

„Wychowanie dzieci to radość i partyzantka zarazem.” Ed Asner

„Nie wystarczy pokochać. Trzeba jeszcze wziąć tę miłość w ręce i przenieść przez całe życie.” K. I. Gałczyński

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.” Paulo Coelho

„Dziecko wcześniej rozpoznaje stan psychiczny swojej matki niż otaczające je przedmioty”. Antoni Kępiński

„Dziecko to otwarte, kiełkujące dopiero życie. Czuje ono, postrzega i pyta o coś, co już po chwili uchodzi jego uwagi. Nie troszczy się o swoje chwilowe objawienia i jest zaskoczone, gdy po pewnym czasie dorośli odczytują mu z zapisków, co też takiego mówiło i o co pytało”. Karl Theodor Jaspers

„Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna życie na nowo, bez ciężaru dnia wczorajszego”. Anna Kamieńska

Niespodzianka!

Mam dla Was zniżkę na dowolne modele zegarków Daniel Wellington. Na hasło gadka_matka otrzymujecie 15% rabatu (do 31 maja). Pamiętajcie, że wysyłka jest darmowa. Może, któraś z Was postanowi sprawić sobie prezent na zbliżający się Dzień Matki.

 DSC03201DSC03227 DSC03199

Udostępnij

gadkamatka

Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę. Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną.

  • Dobrze napisane 🙂 Każda mama ma swój własny sposób na macierzyństwo!

  • Cytaty faktycznie bardzo ciekawe i inspirujące, zupełnie jak nasz pociechy. 🙂 Moje nauczyły mnie bycia lepszym człowiekiem. 🙂

    • gadkamatka

      Dzieci uczą nas każdego dnia nowych, wartościowych rzeczy 🙂