Moje własne M-kwadrat

Listopad 20, 2015
Moje własne M-kwadrat

Większość z nas marzy o własnym mieszkaniu czy domu z ogródkiem, ale stosunkowo niewielu z nas stać na jego zakup. Rzeczywistość jest jednak zbyt brutalna, bo banki bezlitośnie weryfikują nasze dochody…

Ostanie dane wskazują, że co piąty Polak,  który nosi się z zamiarem zakupu mieszkania czy domu, liczy na pomoc rządu… I w tym przypadku możesz się rozczarować, ale POZYTYWNIE!

Mieszkanie dla Młodych – zasady programu.
MDM nie jest tworem zupełnie innowacyjnym, jest on poniekąd kontynuacją obowiązującego kilka lat temu programu „Rodzina na Swoim” (RNS).

Pierwotnie program rządowy „Mieszkanie dla Młodych” został stworzony z myślą o małżeństwach i singlach do 35 roku życia, którzy zamierzali kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Chodziło tutaj o jednorazową dopłatę 10-15% do ceny zakupu lokalu mieszkalnego, która liczona była według wskaźnika kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni lokalu w każdym województwie

Od 1 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy regulując zasady działania programu „Mieszkanie dla młodych”. Zmiany niosą za sobą przede wszystkim zwiększenie dostępności i poprawę atrakcyjności programu. Z najważniejszych to możliwość zakupu nieruchomości na rynku WTÓRNYM oraz większe limity dopłat nawet do 80 tyś. (dla osób i małżeństw z trójką dzieci). Nadto rodziny z trójką dzieci nie dotyczy kryterium wieku (35 lat) oraz kryterium „pierwszego mieszkania”.

Dla kogo dopłata?
Teraz do procesu kredytowego, razem z ubiegającym się o niego, może przystąpić każdy chętny. Otwiera to możliwość kupna mieszkań z dofinansowaniem MDM przez osoby pozostające w nieformalnych związkach partnerskich. Co więcej, osoby, które dotychczas nie mogły kupić nieruchomość ze względu na brak zdolności kredytowej, mogą poprosić o wsparcie „dowolną” osobę.

Powierzchnia i cena.
Limit powierzchni wynosi odpowiednio 75 i 100 metrów kwadratowych, przy czym dodatkowy bonus w postaci 10 metrów kwadratowych dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Trzeba pamiętać, że cena mieszkania nie może przekraczać ustawowo określonego pułapu. Zależy on od wskaźnika ceny za m kw., który zmienia się co pół roku.

Czas trwania programu.
Program trwa 5 lat, od 2014 do 2018, na każdy rok przewidziana jest określona pula środków do wykorzystania. Np. na rok 2016 przewidziano 730 mln zł.

Na jakie dopłaty można liczyć?
Dopłata do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania) lub 65 m kw. w przypadku rodzin z 3 dzieci
10 proc. dopłaty do wkładu własnego dla singli i małżeństw bez dzieci
15 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej 1 dziecko
20 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących 2 dziecko
30 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej 3 dzieci

Czy warto?
Na pewno warto rozważyć opcje skorzystania z tego programu, jeśli nie dysponujesz co najmniej 10% wkładem własnym. Niektóre banki wymagają nawet 20%. A co za tym idzie, coraz ciężej jest uzyskać kredyt i opłacić wszystkie koszty związane z zakupem nieruchomości (notariusz, podatki itp.).

Skąd to wszystko wiem?
Przekonałam się na własnej skórze „z czym to się je”, przede wszystkim dzięki pracy w branży finansowej oraz kupując własne mieszkanie ze wsparciem na rynku pierwotnym. Jeżeli masz pytania, napisz chętnie odpowiem.

Udostępnij

gadkamatka

Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę. Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną.

 • szkoda, że nie dopłacają do remontu kuchni 😛 bo bym wykorzystała 😀

  • Zawsze mogę polecić dobry kredyt na remont 😀

 • Anonymous

  Jestesmy z mężem w trakcie kupna mieszkania. Czekamy z wnioskiem o kredyt aż urodzi się za 3 tygodnie nasze trzecie dziecko. Skorzystamy z 30% dofinansowania czyli 65 tys zł. Polecam ten program!

  • Super! Ja skorzystałam z dofinansowania na poziomie 10% prawie 20tys 🙂
   Jeżeli potrzebujesz konsultacji lub masz jakieś pytania chętnie pomogę, zajmuje się finansami, kredytami itp. na co dzień, napisz do mnie na email gadkamatka@gmail.pl
   Pozdrawiam

 • Jasne! Jak można, to trzeba korzystać z takich udogodnień 🙂

 • Anonymous

  Fajnie napisane;) też z mężem myślimy o zakupie mieszkania tym bardziej że mamy wspaniałą dwójkę dzieciaczków 😉 tylko pewnie musimy najpierw wybrać się do banku czy wogóle mamy szanse na kredyt…