Nietolerancje pokarmowe – epidemia czy moda?

Wrzesień 21, 2017
Nietolerancje pokarmowe – epidemia czy moda?

To takie bardzo modne. Jedzenie vege, bez glutenu, bez konserwantów i tylko same naturalne składniki. Dopóki ten problem oficjalnie mnie nie dotknął, na widok nagłówków „gluten free” , „eko-żywność” , „bez glutaminianu sodu”, „bądź fit”, napisanych drukowanymi literami kręciłam głową.

Pamiętacie moje ambitne posty o diecie, o zaczynaniu od nowa? O tutaj tak ładnie pisałam o moich nowych postanowieniach. Ja bardzo dobrze je pamiętam. Od 9 miesięcy zmagam się z kilogramami, które cały czas idą w górę i nie myślcie sobie, że są one stanem błogosławionym.

Oj nie! To nie jest żadna ciąża. Mimo iż, z dnia na dzień moja sylwetka zaczęła się zmieniać. Nic dziwnego, że kilka razy w tygodniu słyszałam „czy ty nie jesteś czasem w ciąży? Robiłaś może test? A może zrób…” Tyłam, puchłam i nabierałam wody.

Wizyta u dietetyka i rygorystyczne trzymanie diety nie pomagały. Czułam się senna, zmęczona, miała kołatania serca i zawroty głowy. Potrafiłam podczas godzinnej jazdy samochodem zasnąć, jakbym pół nocy balowała na domówce.

Zaczęłam od podstawowych badań krwi. Wszystko w porządku. Zrobiłam badania w kierunku problemów z tarczycą. No i mamy to. Od 6 miesięcy jestem po stałą kontrolą endokrynologa, przyjmuję pakiet 8 tabletek wraz z hormonami na śniadanie, ale bez większych zmian. Wiem, że na efekty czeka się często nawet i latami, ale wewnętrznie czułam, że to jednak nie do końca to. Szukałam dalej…

Znalazłam trop, który był nie małym wydatkiem. Badanie odkładałam przez 3 miesiące, aż w akcie desperacji pojechałam do laboratorium. Stwierdziłam, że to ostatnia deska ratunku. Bo co innego może mi dolegać, skoro przez lekarzy zostałam przebadana od stóp do głów? Oświećcie mnie, gdzie leży problem, bo może źle szukam?

Zdecydowałam się na zrobienie testu na nietolerancję pokarmową typu III, czyli alergię IgG zależną. Nietolerancję pokarmową, nie mylcie z alergią pokarmową.

Co to jest nietolerancja pokarmowa IgG zależna?

„Nietolerancja pokarmowa, jest badaniem nadwrażliwość organizmu na spożywanie określonych produktów, będącą nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego”.

Jak to wyglądało u mnie w praktyce?

Jednym z kroków, które podjęłam w walce o swoją sylwetkę i zdrowie, była zmiana chleba pszennego na chleb żytni. Przekonana w 100%, że to dobra zmiana, w dobrym kierunku. Wszyscy dookoła trąbią, że kromeczka, białego, chrupiącego prosto z pieca, posmarowanego świeżym masełkiem chlebka jest taka zła. Wiec pożegnałam się z nią na kilka miesięcy, a jej miejsce w chlebaku zajął chleb orkiszowy.

I co dalej?

Po badaniu okazało się, że na orkisz jestem znacznie bardziej uczulona niż na wszystkie inne ziarna. I taka kromeczka chleba na śniadanie czy kolację, już bez masełka, z pomidorkiem malinowym i ogórkiem powodowała, że mój organizm zaczął wytwarzać przeciwciała i walczyć z tym produktem. Włączał reakcję obronną.

Zacznijmy od samego początku. Kilka dość istotnych kwestii.

Kto narażony jest na nietolerancje pokarmową? I Jakie są jej objawy?

Nietolerancja pokarmowa może dotyczyć każdego. Do takich głównych objawów lekarze zaliczają:

  • bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka jelitowa, zespół jelita
  • drażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelita,
  • przewlekły nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok,
  • pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski,
  • bóle mięśni, bóle stawów,
  • bóle głowy i migrena, zaburzenia koncentracji, zmiana nastroju i zachowania,
  • depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność,
  • trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej,
  • choroby autoimmunologiczne.

Test na nietolerancję pokarmową – jak wygląda?

Test na nietolerancje pokarmową można już wykonać samemu w domu. Wystarczy zamówić przez internet zestaw startowy i udać się do punktu pobrań krwi, a następnie zgodnie z zamieszczoną instrukcją, próbkę krwi odesłać do wskazanego laboratorium.

Ja wolałam wybrać opcję standardową i udać się bezpośrednio do Śląskiego Laboratorium Analitycznego, które takie badanie wykonuje na miejscu. Wybrałam test EUROLINE-FOOD. Dzięki niemu uzyskałam wynik dla 108 różnych produktów spożywczych, które mogą wywołać u mnie wszelki rodzaje nietolerancji pokarmowej. Przykładowe wyniki poniżej.

Interpretacja

Na podstawie siły reakcji immunologicznej możemy ocenić, w jakim stopniu organizm reaguje na poszczególne produkty. W tym celu opieramy się na 5–stopniowej skali (od 0 do 4), przy czym stopień 4 i 3 świadczą o bardzo silnej reakcji immunologicznej, stopień 2 wskazuje na średnią reakcję, zaś stopień 0 i 1 oznacza, że przeciwciała pojawiły się w bardzo niewielkich ilościach lub wcale.
Wartość diagnostyczna badania przeciwciał IgG w diagnostyce nietolerancji pokarmowych jest wciąż w fazie badań i dyskusji, ale odnotowuje się coraz więcej doniesień wskazujących na użyteczność tego badania w identyfikacji nietolerancji pokarmowych i celowanej terapii pacjentów.

Co teraz?

W przypadku współistnienia objawów choroby oraz reakcji immunologicznej 4 stopnia zaleca się wyłączenie z diety na 3 miesiące typowanych pokarmów. Wynik 3 stopnia sugeruje zmniejszenie spożycia konkretnych produktów spożywczych lub zastosowanie 3 miesięcznej diety rotacyjnej. Wyniki 0 i 1 świadczą o stanie fizjologicznym.

Czy to moda?

Ciężko powiedzieć, żeby dbanie o swoje zdrowie można było okrzyknąć mianem mody. Dzisiaj już wiem, że moje złe samopoczucie było spowodowane kilkoma czynnikami, które od dwóch tygodni skutecznie eliminuję. Nie powiem, że jest łatwo, bo jest cholernie ciężko, zwłaszcza w weekendy, kiedy wybywamy na kolacje do znajomych, albo wycieczkę krajoznawczą. Mam cel, który chce osiągnąć i tego się trzymam. Jaki będzie efekt końcowy? Zobaczymy. Trzymajcie za mnie kciuki!

Udostępnij

gadkamatka

Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę. Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną.