Sezon na kleszcze! Oto sposoby jak się przed nimi chronić!

Kwiecień 09, 2016
Sezon na kleszcze! Oto sposoby jak się przed nimi chronić!

Właśnie teraz z początkiem wiosny rozpoczęły swoją aktywność krwiopijcze kleszcze i aż do listopada będą atakować Was, Wasze dzieci i zwierzęta. Jesteśmy po weekendzie spędzonym w zoo, i tam dostrzegłam ich obecność na jednej z ławek. Taka bulwa napchana do granic możliwości.

Przed samymi kleszczami możemy się chronić, przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze już niezupełnie. Ale po kolei.

Kleszcze przenoszą różne choroby. Te małe pajęczaki mogą zarazić boreliozą lub wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Borelioza jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Objawy zaś mogą być różne. W pierwszej fazie pojawia się tzw. rumień wędrujący. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Najczęściej są to bóle kości, nawracające lub przewlekłe zapalenie stawów bądź sztywność, a także tiki mięśni. Objawy ze strony układu nerwowego to upośledzenie pamięci, brak koncentracji czy rozdrażnienie. Do poważniejszych objawów można zaliczyć porażenie nerwów czaszkowych, korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych. Koszt badania krwi w kierunku boreliozy to ok. 60-70 zł. Jeżeli macie podejrzenia warto udać się do laboratorium.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) objawy kleszczowego zapalenia mózgu podobne  do symptomów
grypy, występuje gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych, bóle stawów, ogólne osłabienie i złe samopoczucie, a czasem nawet wymioty.

Leczenie przyczynowe KZM nie istnieje. Dlatego stosuje się głównie leczenie objawowe, za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Najskuteczniejszą metodą ochronną jest szczepionka.  Trzeba jednak pamiętać, że nie zabezpiecza ona przed samym ugryzieniem kleszcza, ale powoduje wytworzenie odporności na wirusa przez niego przenoszonego.

 

Jak się przed nimi skutecznie chronić?

1. Odpowiednie ubranie

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ubranie. Nie mowa tutaj o kombinezonie kuloodpornym, idealnym na paintball, ale warto przed każdym wyjściem na spacer do lasu, wzdłuż jeziora zadbać o właściwe ubranie – długie spodnie, bluza koniecznie z długim rękawem, skarpetki i czapka – obowiązkowo. Warto założyć też buty za kostkę, ale jak tak na ubieranym spacerować w 30 stopniowym upale? No nierealne. 
Dlatego po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało, centymetr po centymetrze. W szczególności zwrócić uwagę na głowę, czy pomiędzy kosmykami włosów nie wdarł się jakiś pasożyt. Kleszcze najczęściej atakują dół podkolanowy, pachy, uda, kark. Czyli miejsca, w których skóra jest delikatna, cienka, gdzie z łatwością mogą się wkłuć.

Podczas wkłuwania się w skórę, są dość przebiegłe, wydzielają razem ze śliną substancje znieczulające, co powoduje, że nawet nie zdajemy sobie z sprawy z faktu ukąszenia. Po prostu nie czujemy. Kleszcza możemy jedynie zobaczyć, dokonując dokładnych oględzin ciała po powrocie do domu. Co dziwne komary nadlatujące słychać z kilometra, a kleszcze? Skradają się po cichutku, jak pijany mąż po nocnej libacji nad ranem.

2. Szczepionka!

Szczepionka przeciwko KZM jest zalecana dla osób, które maja stały kontakt z naturą. Taka szczepionka podawana jest w trzech dawka – dwie pierwsze dawki podawane są w odstępie jednego do trzech miesięcy, a trzecia przed kolejnym sezonem zachorowań na KZM. 

 

3. Preparaty kleszczobójcze

Środki przeciw-kleszczowe/odstraszające nie kosztują dużo, a dzięki nim możemy zyskać odrobinę spokój. Jestem zdania, że „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc nie zawadzi ostrożność, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi nasze i naszych bliskich zdrowie. W aptekach, na stacjach benzynowych czy w supermarketach istnieje ogromny wybór preparatów odstraszających kleszcze. Macie do wyboru preparaty w mgiełce, w sprayu, w kremie, a nawet znajdziecie w sklepach specjalnie nawilżające chusteczki. Warto również posiadać w swojej apteczce pęsetę przeznaczoną do usuwania kleszczy.

Pamiętajcie

Kleszcze nie żyją tylko latem, swoje łowy zaczynają już wczesną wiosna i polują do późnej jesieni.

Kleszcze nie żyją tylko w lesie. Można je spotkać wszędzie w parku, alejach leśnych w ogrodach przydomowych. Zdecydowanie wola niskie trawy i krzewy.

Pod żadnym pozorem nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, spirytusem, benzyną, podpalać czy miażdżyć na ciele. Może to spowodować, że kleszcz „zwymiotuje” wewnątrz rany, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia.

Kleszcza po wyciągnięciu należy zmiażdżyć lub spalić, żeby nie upolował sobie kolejnej ofiary.

Udostępnij

gadkamatka

Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę. Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną.

 • Z tego co mi wiadomo preparaty marketingowe odstraszajace wcale tych kleszczy nie odstraszają,leśnicy nie używają tego. Poszukam i coś dopisze

  • Emilia czekam w takim razie na jakieś informacje. Trochę poczytałam w internecie nim napisałam post i było sporo pozytywnych opinii na temat preparatów. Zdecydowanie te na komary mi pomagaja, jak zapomne to zawsze latem biegnę na stacje benzynowa po nowy spray:D

  • gadkamatka

   I jak udało Ci sie cos znalezc konkretnego?

 • Alicja Twardowska-Drobionka

  niecierpie kleszczy… mój pies przynosi ich na prawde wiele na sierści,ale oczywiście dbamy o niego i o siebie